Kategoriarkiv: Utan kategori

Pollenallergi lindras med honung

Att pollenallergi drabbar allt fler svenskar är ingen nyhet, ungefär var femte svensk har någon form av allergi. Är det riktigt illa väljer många att hjälpa kroppen genom hyposensibilisering, en immunterapi där man sprutar in allergenet, som kan vara exempelvis björk eller ek, i huden och låter kroppen bygga upp ett immunförsvar. Det är inte gjort i en handvändning, många gånger behövs många sprutor under flera år för att få en effekt som sitter i även efter att man slutat med sprutorna.

Men nu har forskare vid Finlands Astma- och Allergiförbund påvisat att man kan få samma effekt genom att äta honung med pollen av det allergen som gäller som då exempelvis björk eller ek. Och man behöver inte äta enorma mängder heller, en tesked ringlad över morgonfilen varje morgon kan vara det som behövs. Det som är viktigt i sammanhanget är att honungen kommer från det område där man bor och innehåller det pollen som sprids naturligt i det egna närområdet.

Källa: Allt om vetenskap 04/12

Hallands godaste honung

17 november

Plats: Lilla Böslid

Bussresa anordnas för medlemmar i biodlarföreningar med anhöriga och för hembygdsföreningarnas medlemmar i Halland. Mer information om busstider och anmälning här. I priset ingår resa ToR, inträde och lunch.*

Tar man sig till Lilla Böslid på egen hand, så finns inbjudan med erbjudande om inträde + lunch att läsa här.

15 november är sista dagen att lämna tävlingsbidrag till Hallands Godaste Honung. Honungsburkar som deltar ska vara 700g glasburk med plåtlock samt ett igenklistrat kuvert innehållande namn på biodlaren och fakta om honungen. Max 2 burkar per förening får delta.

Burkarna lämnas till:
Thomas Lindqvist/Kullavik 031-930977,
Marie-Louise Simonsson/Fjärås 0300-540382,
Heinz Martini/Frillesås 0739-326862,
Inger Johansson/Varberg 0340-17541,
Evald Corneliusson/Skällinge 0340-35095,
Eva Castell/Simlångsdalen 035-75057,
Sara Nilsson/Lilla Böslid 035-46509

* Länken fungerar fortfarande inte men enligt senaste mejl från distriktet har sista anmälningsdag flyttats till den 13 november.

Oxalsyra utdelad och fördelad

Lördagen den 27 oktober var det sista mötet för i år i vår föreningsbigård. Även i år kunde våra medlemmar få färdigblandad oxalsyra till sina bin. Det tackar vi Börge som blandade, Hans som tog emot beställningarna och Ulf som skötte utdelningen, för!

Vädrets makter var på binas och vår sida och solen lyste även om den inte värmde mer än att det gick att behandla bina.

Ulf Paulsson visade hur man gör detta på bästa sätt och 25 föreningsmedlemmar, med tillsammans 206 samhällen, hade också kommit för att hämta sin syra och se hur man fördelar den mellan ramarna. Sedan får bina sköta resten och varroan decimeras!

Tack även till Ronny Bengtsson som tog bilderna.

Vill du ha din honung bedömd?

Kom ihåg att sista dag för inlämning av honungen för bedömning är den 20 oktober! Lämna en burk samt två ifyllda blanketter! Det är viktigt att blanketterna är med och att de är ifyllda. Du finner dem i Bitidningens oktobernummer. Du ska även ha gjort din bitillsyn.

Honungen kan antingen lämnas till Slöinge Lantmän eller till någon av medlemmarna i honungsbedömningskommittén. Dessa är Bertil Ericsson, Sven-Olof Lindgren, Elsie Bengtsson, Ronny Bengtsson samt Ulf Paulsson.

Och i samtliga fall gäller alltså den 20 oktober som absolut sista inlämningsdag! Det går alltså inte att lämna honungen vid oxalsyramötet den 27 oktober som felaktigt angetts i höstbrevet!

Snyggt i bigården

Denna ovanligt soliga och varma augustilördag ser föreningsbigården så här snygg och prydlig ut! Och det är inte bara bina som fått fina nya hem och en vackert klippt gräsmatta, även blommorna runt ”futten” får sig en ansning av trädgårdsmästare Ulf med assistans av Emil och Björn.

Samtliga foton: Ulla Sandström

 

 

 

 

 

Press i bigården

Torsdagen den 2 augusti fick vi besök av reportern Hanna Olsson från tidningen 7 dagar, vilken ingår som en del av Hallandsposten. Ulf Paulsson, bilden, samt Bertil Ericsson och Björn Meijel tog emot och berättade om föreningens verksamhet i allmänhet och föreningsbigården i synnerhet. Nedan finns en länk till tidningen med artikeln.

http://online.hstd7dagar.se/flashpublisher/magazine/346

Foto: Bertil Ericsson

 

Köp och sälj

Köpes: Är det någon som har ett bisamhälle till salu finns det en blivande medlem till föreningen som är intresserad. Kontakta Maria Krönlein på 0708-10 00 60.

Säljes: Ingemar Andersson, mångårig biodlare och medlem av föreningen, önskar sälja sina biredskap och sin slungningsutrustning. Kontakta Ingemar på 073-268 66 18.

Björn i föreningsbigården

Kanske rubriken fick någon att haja till! Det är inte värre än att Björn Meijel har idag, tisdagen den 26 juni, gjort iordning 6 stycken av Unos parningskupor, fyllt dem med bin och foder samt satt till en drottningcell i varje.
De står inne i boden, tyvärr ”läcker” det ut lite bin från de kuporna så ta
det försiktigt om ni skall dit in, varnar Björn.
Torsdag 28 juni kommer Björn att flytta ut dem till parningsplatsen.
Björn har även flyttat den kupa som Ronny hade problem med när han klippte gräset eftersom den var ostadig och stod lite för nära grannkupan för att det skulle gå att klippa gräset emellan dem. Björn ställde den på två lecablock som fanns tillgängliga under boden så nu står den säkert och med ett mera klippvänligt avstånd till grannkupan!